Ви ловили себе на думці, що недостатньо компетентні в своїй справі або не відповідаєте займаній посаді? Тоді варто познайомитися з синдромом самозванця. Згідно зі статистикою, поняд 70% людей стикаються з цим поняттям в професійному житті.
Психологи кажуть, що більшість успішних людей, в той чи інший період, відчували себе самозванцями.
Пропонуємо пройти невеликий тест:
1.Чи рахуєте свій успіх справою випадку?
2.Мучить вас совість через дрібні помилки в роботі?
3.Вашу роботу може зробити будь-яка людина?
4.Обґрунтована критика змушує вас вважати себе недостатньо професіоналом?
Якщо на 3 з 4 питань відповіді позитивні – синдром самозванця вам знайом.
Цікавим є той факт, що люди, які страждають синдромом самозванця вже успішні, але не можуть це усвідомити повною мірою.
Парадокс в тому, що у непрофесіоналів недостатньо досвіду та знань, щоб оцінювати наскільки низька їх кваліфікація, тому вони дуже впевнені в собі. А люди зі знаннями та практичними навичками, усвідомлюючи свої помилки, схильні до заниженої самооцінки й часто сумніваються в своїх рішеннях. Результат: в нашому суспільстві надто багато дійсно розумних людей, які не впевнені в собі та своїх компетенціях.
Є кілька відмінних методів, які допомагають стати більш впевненим у власних силах.
Процес важливіший за результат
Психолог Керол Двек радить зосередитися на процесі навчання, а не на перегонах за результатом.
Люди з відчуттям самозванця настільки невпевнені в собі, що їм постійно потрібно доводити собі й навколишнім, власну цінність. Вони зациклюються на питанні «Як отримати найвищу оцінку в результаті?» Замість «Як можна стати краще в процесі?». Фокусуватися на саморозвиток – значить визнавати свою недосконалість, одночасно приділяючи увагу розвитку, а не постійній гонитві за доказом своїй профпридатності.
“Досить добре” – досить
При розробці деяких комп’ютерних програм фахівці спочатку знають про те, що в програмі будуть допущені незначні помилки. Ідеальний продукт не завжди кращий.
Цей принцип важливо застосовувати і в житті.
Варто перестати чекати від себе абсолютної ідеальності, а прагнути до відчуття комфорту в знаннях. Реальність така, що основну частину часу навіть самі ідеальні та геніальні люди проводять у виконанні абсолютно звичайних завдань.
Існує думка, що іноді «досить добре» – це і є секрет щастя. Варто задуматися.
Маски геть
Проблеми вирішуються в розмовах. Це стосується і стану самозванця. Спілкування – дієвий метод в цьому питанні. Як ми вже з’ясували – 70% людей колись відчували те ж, що і ви. І дізнавшись, що люди, якими ви захоплювалися переживають іноді такі ж проблеми, можна по-іншому поглянути на свої страхи. Поділіться своїми переживаннями, а з вами поділяться методами їх вирішення. Завжди можна простіше поглянути на багато речей, які турбують.