Що спричиняє стан прокрастинації? - Consult Business Partner

Що спричиняє стан прокрастинації?

Звикли постійно відкладати важливі справи в довгу шухляду?  Замість того, аби виконати термінові справи кожні 5 хвилин оновлюєте стрічку Facebook та Instagram? Втретє заварюєте каву, а до роботи справа так і не дійшла? Ви перебуваєте в стані прокрастинації. Звучить страшно, але це цілком виліковне.

Прокрастинація – це звичка відкладати справи, усвідомлюючи їх безумовну важливість, що поступово стає невротичним шаблоном поведінки та викликає у прокрастинатора стійкий розлад або почуття провини. Іншими словами це постійне відкладання на потім запланованих справ, навіть важливих і термінових.

Певною мірою, схильність затягувати зі справами притаманна кожній людині. Але, зазвичай, ми здатні впоратися з собою та з міркувань необхідності зробити те, що потрібно. Дискомфорт – ключова особливість, що і відрізняє прокрастинацію від звичайної ліні.

Психотерапевти кажуть різниця між цими поняттями величезна, адже коли людина лінується – вона не переживає цей стан. Це чітке усвідомлення небажання щось робити в стані «небажання» й відчувати себе абсолютно спокійно. У той час, як прокрастинація – це докори сумління, розуміння необхідності виконання та усвідомлення наслідків, але відсутність будь-яких рішень.

Дослідники кажуть, що понад 20% населення хворіють на цю недугу і найбільше прокрастинаторів серед представників творчих професій, перфекціоністів та імпульсивних особистостей.

Люди, які постійно відкладають справи відчувають внутрішній невротичний конфлікт, адже вони усвідомлюють важливість справ, яких уникають. Проте знаходять причини для того, щоб нічого не робити – відбувається конфронтація мотивів.

Хочете дізнатися чи схильні ви до прокрастинації? Якщо так, то розглянемо декілька ознак, за якими можна відстежити цей стан.

  1. Відкладаєте справи на невстановлений термін;
  2. Під час прокрастинації не відновлюється ваш баланс душевних та фізичних сил – ви не відпочиваєте;
  3. Відбувається конфлікт мотивів – постійний пошук виправдань та приводів щоб не виконувати важливі завдання;
  4. Відсутня енергія, проте є дратівливість та відчуття провини;
  5. Присутня пасивність та агресивна поведінка.

Якщо ви поставили «+» навпроти більшості тверджень – вітаємо! Ви в клубі анонімних прокрастинаторів і з цим потрібно щось робити!

Поговоримо про основні причини виникнення та найбільш дієві методи боротьби з цією хворобою!

1.Нерозуміння поставлених завдань

Під час формулюванні завдання ви не розумієте, що конкретно від вас потрібно або як само виконати – це прямий шлях до того, що завдання буде відкладене на «потім».

Відсутність пояснень, мотивації чи не усвідомлення шляхів реалізації може стати проблемою на шляху від «треба» до «зроблено».

Напишіть покроковий план роботи та чітко окресліть для себе терміни. Цілком ймовірно, що вже в процесі його написання ви знайдете вирішення і побачите можливості та причини для виконання завдання!

 

2.Багатозадачність

Коли список справ складається з кільканадцяти пунктів створюється відчуття «завалу» і повне нерозуміння за що братися. Тому іноді буває простіше залишити список за закритими дверима й піти випити кави. У цьому випадку правильним рішенням буде створити тайм-лайн і розставити пріоритетність.

Випишіть усі завдання – зазначте час, який можете виділити для реалізації кожної, підсумуйте результат і відсійте необов’язкові на зараз завдання за принципом АВС.

А – завдання, які потрібно виконати сьогодні, і можете це зробити тільки ви.

В – завдання, які потрібно виконати сьогодні, але їх може виконати хтось інший – делегуйте.

С – завдання, які можуть почекати. Перенесіть їх на той день, коли точно виконаєте.

Якщо завдання одне, але дуже велике – розбийте його на менші підпункти та оцінюйте за вищезазначеним принципом. Коли все працює за системою, причин для ухиляння від роботи стане набагато менше.

3. Незавершені справи

Незавершені справи змушують людину концентруватися на них і створюють відчуття перевантаженості. У такому стані складно сприймати нову інформацію. Мозок «зависає», як комп’ютер, коли відкрито надто багато файлів. У такому стані людина може виконувати лише найпростіші завдання – випити кави, переглянути стрічку соцмережі чи відео в YouTube.

Звільніть свою голову від такого обтяження хоча б на папері. Випишіть усі незавершені справи – визначте ті, що ще актуальні та вкажіть точну дату та час для їх виконання – викресліть ті, що вже не важливі.У такий спосіб зможете не тільки розвантажити розум, а й наблизитися до виконання корисних справ. Час від часу – розчищайте «завали» пам’яті. І заведіть звичку – думати на папері, щоб завжди контролювати ситуацію.

4. Негативний досвід

Як правило, наша увага загострюється на тих моментах минулого, коли ми зазнали невдач. Неприємні спогади завжди якорем лягають на дно пам’яті та нагадують про себе в не найкращий момент. Тому коли доводиться виконати завдання, яке асоціюється з невдалим досвідом, то підсвідомо ми відвертаємося і не хочемо братися за цю справу – важко виконати, здавалося б, легке завдання. У цьому випадку варто розібратися з собою та своїми почуттями.

Напишіть, з якою невдачею у минулому у вас асоціюється певна дія. Потім напишіть, чого ви зможете досягти, що отримаєте, якщо все-таки це зробите. І зазначте термін виконання необхідної дії. Якщо термін вказали легко –  перші пункти виконали вірно. Так ви «змусите» себе перемогти.

 

5. Відсутність мотивації майбутнього

Можна розгрібати завали й долати неприємності минулого, а можна просто не розуміти, навіщо все це потрібно.

Тому дуже важливо визначитися з цілями. Тільки вони зможуть сказати вам, що варто робити, а від чого варто відмовитися. Кращого способу визначити пріоритети та запалити ентузіазм немає. І прокрастинація вам буде вже не страшна, тому що потрібна дуже поважна причина, щоб відкласти улюблену та важливу особисто для вас справу на потім.

P.S. 

Часто прокрастинація є результатом пригніченого емоційного стану та фізичного нездужання. Що робити з такими причинами цього недугу? Лікарі радять дотримуватися елементарних та базових речей:

 – правильне харчування;

– повноцінний сон;

– прогулянки на свіжому повітрі;

– помірні фізичні навантаження;

– чергування роботи та відпочинку.

Інколи, щоб бути продуктивним достатньо просто добре відпочити!

Что нас ждет на рынке труда в 2022 году
За последние 2 года рынок кардинально изменился. Тенденции, которые начинали зарождаться, получили активное развитие или погибли.  Мы начали жить в новой реальности. Компании и сотрудники прошли серьезную трансформацию и продолжают меняться.  С чем же нам придётся работать в 2022 году и на что стоит обратить внимание?  Давайте посмотрим) В 2021 году получили активное развитие сегменты рынка, которые планируют […]
Читати
ТОП – 5 YouTube каналів для HR та рекрутерів
Найбільш цікаві канали для HR та рекрутерів, які допоможуть прокачати свої знання
Читати
Як подолати стан професійного вигорання?
5 заходів екстреної реанімації
Читати